This week, we celebrated our students’ efforts and achievements through our Fall Co-curricular Awards ceremony.
“This was another excellent fall co-curricular term and the most ‘normal’ one we’ve had in the past three years. It felt great to get into a more normal co-curricular program and get back to the things we love.” - Mr. Ross
“Congratulations to our fall term athletes. It was great to see our three fall term arts programs, Campus Art, Culinary Arts, and the Dance Company, working creatively and collaboratively throughout the season.” - Ms. Young
Congratulations to all of our students on a successful fall term!
Junior Boys’ Soccer
Most Improved Player: Caspar ’25 (teamwork and perseverance)
The J. Paige Wadsworth Award for Most Valuable Player: Santiago ’25 (bravery and humility)
The Richard Hales Award for the Spirit of Soccer: August ’25 (leadership and social intelligence)
2nd Boys’ Soccer
Most Improved Player: Oscar ’23 (bravery and perseverance)
The Hayman-Jones Award for Most Valuable Player: Antonio ’25 (courage and teamwork)
1st Boys’ Soccer
Most Improved Player: Toni ’23 (love of learning and determination)
The Hayman-Jones Award for Most Valuable Player: Mateo ’23 (determination and bravery)
The Ingram Award: Sacha ’23 (leadership and humility)
Girls’ Flag Football
Most Improved Player: Chloe ’25 (teamwork and love of learning)
Most Valuable Player: Alice ’23 (leadership and determination)
Jr. Boys’ Basketball
Most Improved Player: Livi ’25 (zest, love of learning, and joy)
The J. Paige Wadsworth Award for Most Valuable Player: Bella ’25 (leadership, teamwork, bravery) and Hannah ’25 (leadership, teamwork, bravery)
Sr. Girls’ Basketball
Most Improved Player: Lyna ’24 (love of learning, kindness, and gratitude)
The Susan Hadden Trophy for Most Valuable Player: Natalie ’24 (teamwork, humility, perseverance) and Maureen ’24 (teamwork, humility, perseverance)
Jr. Boys’ Volleyball
Heart of the Game: Max ’26 (humour and ruthlessness)
The J. Paige Wadsworth Award for Most Valuable Player: Bev ’25 (leadership and appreciation of beauty)
1st Boys’ Volleyball
Heart of the Game: Xavier ’24 (zest and leadership)
Most Improved Player: Nick ’24 (love of learning and perseverance)
The Colonel Lefevre Trophy for Most Valuable Player: Tierney ’23 (love of learning, bravery, teamwork)
Jr. Girls’ Field Hockey
Most Improved Player: Audrey ’26 (love of learning and self-regulation)
The Baker Award for Most Valuable Player: Mae-Ling ’25 (leadership and teamwork)
1st Girls’ Field Hockey
Most Improved Player: Amalie ’25 (perseverance and love of learning)
The McIntyre Award: Maddy ’23 (self-regulation and leadership)
The Susan Hadden Trophy for Most Valuable Player: Gabi ’24 (perseverance and teamwork)
Cross Country
Most Dedicated Runner: Gabriel ’25 (perseverance, love of learning, and speed)
Most Improved Runner: Ben ’23 (perseverance and speed)
Most Valued Player: Jana ’25 (perseverance)
Spirit of Cross Country Award: Ali ’24 (zest)
Riding
Most Improved Rider: Valerie ’26 (perseverance and joy)
Most Promising Rider: Clara ’25 (perseverance and joy)
Learn to Sail
Most Enthusiastic: Ty ’23 (leadership and kindness)
Team Sailing
Skippers Award (most improved): Max ’23 (love of learning and teamwork)
Crew Award (most improved): Nathan ’24 (zest)
Commodores Award (top sailor): Dawn ’26 (love of learning and self-regulation)
Windsurfing
Most Improved Boardsailer: Eno ’23 (perseverance)
The James Liebenburg Memorial Award for Boardsailing: Louisa ’25 (leadership)
Multi and Paddle Sport
Most Enthusiastic: Colson ’26 (humour and curiosity) and Sophie ’26 (kindness and bravery)
Rock Climbing
Most Improved in Rock Climbing: Sophie ’25 (kindness and bravery)
Most Dedicated Climber: Mason ’26 (zest and creativity)
Team Fitness
Spirit and Dedication: Ava ’25 (perseverance and bravery) and Jonah ’23 (leadership and teamwork)
Tennis
Spirit of Tennis: Neil ’26 (love of learning and zest) and Alden ’24 (love of learning and zest)
Most Improved Player: Elena ’25 (curiosity and perseverance)
Campus Art
Spirit of Campus Art: Bibo ’26 (teamwork) and Claire ’24 (teamwork)
Culinary Arts
Cast Iron Chef: Aurelia ’24 (appreciation of beauty and excellence and love of learning)